Kelio dangos sukibimo matavimai, technologinės inovacijos Lietuvoje

 

Kelio dangos sukibimo koeficientas yra esminis rodiklis nusakantis dangos slidumą ir žiemos kelių priežiūros kokybę. Todėl labai svarbu sekti sukibimo koeficiento kitimą, kad būtų galima reaguoti į susidariusias pavojingas sąlygas ir operatyviai jas pašalinti, taip užtikrinant saugų eismą keliuose.

Iki šiol Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, kelio dangos slidumas įvertinamas patrulinių apžiūrų metu vizualiai arba naudojant trumpalaikio stabdymo metodą.

Siekiant tobulinti kelių priežiūros kontrolę, AB „Problematika“ 2012 metais įsigijo ir pradėjo naudoti gamintojo Teconer Oy mobilų sukibimo matavimo prietaisą RCM 411 su μTec aplikacija mobiliajam telefonui, naudojanti telefone esantį akselerometrą ir automobiliui stabdant apskaičiuojanti sukibimo koeficientą.

RCM 411 matuoklio veikimo principas pagrįstas kelio būklės nustatymu, panaudojant artimų infraraudonųjų spindulių į dangos paviršių spektroskopiją. Šiuo principu jis nustato kelio paviršiaus būklę, vandens ar gryno ledo sluoksnio storį ir sukibimo koeficientą pagal ant dangos esantį sniegą, ledą ar patižusį sniegą.

AB „Problematika“ su naujuoju prietaisu atliko bandymus. Jų metu buvo atlikti sukibimo matavimai, esant skirtingai kelio dangos būklei (paviršius padengtas sniegu ar vandens plėvele). Buvo pateikta išvada, kad sukibimo matavimo įrangos komplektas tinkamas ne tik kelių būklės kokybei žiemos metu įvertinti, bet ir kelių priežiūros žiemos metu veiksmams planuoti. Kelius prižiūrinčių įmonių budėtojai / meistrai važiuodami su įjungtu sukibimo matavimo įrangos komplektu gali objektyviai įvertinti bei užfiksuoti kelio būklę bei sukibimo koeficientą.

Už nuopelnus 2011-2013 m. įgyvendinant kelių infrastruktūros objektų statybų projektus, geriausių darbų rinkimuose „Mūsų kelias 2014“ AB „Problematika“ už įdiegtą sukibimo matavimo prietaisą RCM 411 su μTec aplikacija laimėjo nominaciją „Metų kelių technologija“.

2015 m. sausio 8 d. vykusioje konferencijoje „Nepriklausomos Lietuvos keliams – 25-eri“ už inovatyviausią metų sprendimą „Kelininko aukso ženklas“ įteiktas AB „Problematika“ laboratorijos vadovui Matui Bulevičiui ir informacinių transporto sistemų skyriaus vadovui Pauliui Kytrai.